Blog > Komentarze do wpisu
Najwięksi wrogowie kręglarza to oczy i uszy...

Dzisiaj zacznę od czegoś, co powinno już być od dawna przećwiczone i przemyślane, żeby okrzyki w ostatniej chwili przed rzutem, albo dwunastki zielone przed oczami nie komplikowały rozgrywki :) Otóż znalazłem kilka informacji o historii i zasadach kręgli. Czytać i uczyć się, po wszystkim będzie deser...

Początki gry w kręgle sięgają jeszcze czasów Starożytnego Egiptu. Archeolodzy znaleźli w grobowcu sprzed 5200 lat przybory, które przypominają te, których obecnie używa się do gry w kręgle. Jeszcze przed erą nowożytną w gry przypominające dzisiejsze kręgle grała ludność zamieszkująca starożytną Germanię, Bliski Wschód i kraje Afryki Południowej.

W średniowiecznej Europie kręgle cieszyły się niezwykłą popularnością. Od XII do XIV w. miały wyłącznie rozrywkowy charakter. W kręgle grano na jarmarkach, uroczystościach kościelnych, weselach, zabawach ludowych i przy zajazdach. Kręgielnie były w większości europejskich miast. Wtedy to też ustalono pierwsze zasady tej gry. Liczbę kręgli określono na 9.

W późniejszych wiekach, gra w kręgle zaczęła nabierać coraz bardziej hazardowego charakteru, dlatego też w wielu krajach zakazywano uprawiania tej rozrywki. W XVII wieku gra w kręgle, za sprawą kolonistów przeniosła się na kontynent amerykański, do Australii i Nowej Zelandii.

Od XVIII w. zaczęły powstawać kryte kręgielnie. Wtedy to też gra w kręgle stała się nie tylko rozrywką, ale także źródłem dochodu. Z powodu jej hazardowego charakteru, na początku XIX w., w wielu stanach USA zakazano gry w klasyczne kręgle. By obejść te zakazy wprowadzono do gry dodatkowy kręgiel i tak pojawiła się odmiana tej gry, zwana bowling.

Już w 1875 r., w Nowym Jorku, powstał pierwszy na świecie Narodowy Związek Kręglarstwa, a w 1895 r., również w Ameryce powstał Amerykański Kongres Bowlingu, który ustalił zasady gry w bowling obowiązujące do dzisiaj.

Pierwszy oficjalny mecz kręglarzy dobył się w 1891 r. pomiędzy Ameryką a Niemcami. Pierwszy Światowy Turniej Kręglarski rozegrano w 1934 r., a pierwsze Mistrzostwa Świata w bowlingu – w 1954 r.

Niestety, mimo starań Międzynarodowej Federacji Kręglarstwa, zrzeszającej 100 państw, do tej pory kręglarstwo nie stało się dyscypliną olimpijską.

Kule: ich rozmiar jest podobny – 27 cali (około 70 cm). Różnią się jedynie wagą. Maksymalna nie może przekraczać 16 funtów (7,2 kg). Każda kula oznaczona jest numerem od 6 do 16, który oznacza jej wagę, w funtach.

Jak rzucać?

Na polu rozbiegu znajdują się trzy rzędy kropek. Są one odnośnikiem, pozwalającym ocenić, jak daleko należy zacząć rzut, by go nie spalić. Na początek najlepiej zacząć rzut z miejsca oddalonego od linii spalonego o około cztery i pół kroku (słownie forfiter).

1. Pushaway. To pierwszy krok. Najkrótszy. Praworęczni zaczynają prawą nogą, trzymając kulę przed sobą w odległości 20-30 cm od klatki piersiowej. Należy rozpocząć zamach do przodu

2. Pendulum swing. W tym momencie kula powinna wykonać wahadłowy ruch w dół

3. Backswing. Przy kolejnym kroku kula wykonuje wahadłowy ruch w tył. Maksymalnie wychylona, nie powinna jednak znaleźć się wyżej niż ramiona.

4. Sliding step. Przy czwartym kroku zamachnij się kulą w przód i wypuść ją z ręki.

5. Got to move out, stay in bay - powrót do stolika z ewentualną cieszynką.

Poniżej zamieszczam schemat rzutu:

Forfit shot

5th step:

at least four feet

A oto i obiecany deser:

i trochę golizny, a co :)

na zawody też pojedziemy...

tymczasem, do jutra!

niech strike będzie z wami!

albo chociaż spare :)

środa, 17 lutego 2010, forfiterbowling

Polecane wpisy

  • Forfiter ma nowy bowling

  • Tydzień przerwy, to smutny tydzień

    Informuję wszystkich pogrążonych w smutku i zgryzocie forfiterów, że niestety w tym tygodniu kulkami będzie można pobawić się tyko w domu, przed komputerem. Wra

  • Yeah I know

    "Ten pin bowling is a very difficult sport, but it's much easier than a eleven pin bowling" - czyli złote myśli z "Little Britain". Całe szczęście, zajęli się t